Blog categories

Comments

Погані дороги? На це можна вплинути за допомогою відкритих даних та правильних звернень

Погані дороги? На це можна вплинути за допомогою відкритих даних та правильних звернень

Гроші в місцевому бюджеті є, а якісних доріг все немає? Розповідаємо, як на це вплинути за допомогою open data та правильно підготовлених звернень.

Ще кілька років тому складно було проаналізувати, а тим паче відстежити, куди витрачаються державні гроші. Багато що змінилося з прийняттям постанови КМУ про обов’язкове відкриття даних органами влади.

Сьогодні десятки українських проєктів у різних сферах — від транспорту до медицини — використовують open data. Кожен новий відкритий реєстр — це перемога не лише ІТ-розробників, але й громадськості, адже він робить прозорими дії бізнесу та влади та дає можливість зменшити рівень корупції.

На найближчі п’ять років у наше життя увійде «Велике будівництво» — спільна програма президента України та Кабміну, яка передбачає інфраструктурну модернізацію країни. На неї виділяють колосальну суму: лише у 2020-му було витрачено майже $ 4,6 млрд.

Та чи можемо ми проконтролювати, куди саме вони були витрачені?

LIGA.net спільно з проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS» пропонує на прикладі такої близької і зрозумілої історії, як будівництво доріг, показати можливості open data. Як відкриті дані можуть допомогти кожному з нас впливати на процес будівництва дороги, контролювати використання грошей, виділених з бюджету, і навіть змусити переробити роботу, якщо вона виявилася неякісною.

Рука руку миє? Не цього разу. Цикл громадського контролю

Цикл будівництва чи ремонту будь-якої дороги можна умовно розділити на чотири періоди. Ми можемо впливати на процеси кожного з них: визначати ділянку для ремонту, контролювати вибір підрядника, його роботу, використання коштів.

Розглянемо сервіси на основі відкритих даних, які полегшать нашу участь і контроль у такій копіткій справі, як ремонт дороги.

Погані дороги

Етап 1. Планування ремонту

Бажано вжитися у роль «контролера» вже на першому етапі. Як допомогти органам влади зробити ваш рух дорогами комфортнішим?

Спершу треба визначити назву дороги з «проблемною» ділянкою (у цьому допоможе інтернет-мапа або дорожній геокалькулятор) та її балансоутримувача. За межами населених пунктів це дороги державного значення (М, Н, Р, Т), які перебувають на балансі Служб автомобільних доріг в областях, або дороги місцевого значення, що перебувають на балансі облдержадміністрацій. Вулиці та дороги комунальної власності у населених пунктах зазвичай перебувають на балансі міськрад.

Озброївшись вхідними даними, можете розпочинати усувати дефекти на тій ділянці дороги, що вас цікавить: оцінити пошкодження дорожнього покриття і подати звернення з проханням виконати дорожні роботи.

Якщо йдеться про дорогу державного значення, варто скористатися «Інтерактивною мапою Укравтодору«, яка надає актуальну інформацію про ситуацію на дорогах України та стан автошляхів. На самій мапі існує модуль для звернення, за допомогою якого можна поскаржитися на поганий стан дороги чи перешкоди для руху. Звернення потрапляє до диспетчера, і далі ви можете відстежити статус розгляду скарги.

Якщо це місцеві та комунальні дороги, то звертатися потрібно в облдержадміністрації або муніципалітети, але спочатку потрібно зібрати інформацію.

Допоможе у цьому проєкт Ініціативи з прозорості інфраструктури CoST Ukraine — портал «Прозора інфраструктура». Він формує аналітику на основі відкритих даних Prozorro і тієї інформації, яку самостійно вносять розпорядники коштів — замовники дорожніх робіт і послуг.

Проєкт допомагає перевірити, чи здійснена закупівля для ремонтних робіт на ділянці, що вас цікавить.

Якщо, наприклад, було усе придбано для ямкового ремонту, але не зазначено, які саме ділянки дороги відремонтують, ви можете звернутися до балансоутримувача (міськраду, облдержадміністрацію або Службу автомобільних доріг) з посиланням на цю закупівлю і проханням відремонтувати ту ділянку дороги, яка вас цікавить.

Якщо в області не проводили закупівлю на ремонт дороги, існує інший варіант звернення, який передбачає внесення ділянки до переліку об’єктів для ремонту наступного року.

Як домогтися того, щоб дефект, який заважає вашому руху, усунули?

Є чотири кроки зробити так, аби дорогу або її ділянки внесли до переліку об’єктів для ремонту. Цей алгоритм розробили фахівці CoST у межах спільного проєкту CoST Ukraine та USAID ВзаємоДія — «Прозорість та підзвітність під час проведення дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста і громади» і випробували регіональні координатори у кількох областях України.

4 кроки до ремонту дороги

  • Крок 1. Визначте індекс і балансоутримувача дороги.
  • Крок 2. Завдяки дорожньому чат-боту від CoST Ukraine завантажте бланки звернень до балансоутримувачів.
  • Крок 3. Заповніть бланки, доповнивши звернення докладним описом того, що саме перешкоджає вашому комфортному руху, фотографіями, вимірами і характеристиками дефектів дорожнього покриття, а також їхніми координатами.
  • Крок 4. Спрямуйте звернення на електронну адресу балансоутримувача, який відповідно до чинного законодавства зобов’язаний розглянути його і повідомити вам про ухвалене рішення протягом 30 календарних днів.

На ухвалення рішення впливають обсяги робіт, необхідні для відновлення цілісності дорожнього покриття, та розмір фінансування, яке отримав балансоутримувач.

Нерідко через обмежений бюджет розпорядникам коштів доводиться серед кількох об’єктів обирати один, найбільш важливий для міста чи області.

Будівництво дороги у Вінницькій області

Саме тому під час формування звернень доцільно заручатися підтримкою інших зацікавлених осіб — місцевих депутатів, представників громадських організацій, бізнесу, установ соціальної сфери (шкіл, дитсадків, лікарень). Співпраця активних громадян з регіональними координаторами CoST засвідчує дієвість такої підтримки. Уже два роки регіональні координатори допомагають жителям правильно і за адресою «скаржитися» на незадовільний стан доріг, а також контролювати закупівлі у дорожній галузі і якість виконаних робіт.

Більше звернень — більше шансів домогтися ремонту та комфортного руху.

Так, один мешканець Києва, скориставшись дорожнім ботом, написав звернення щодо усунення аварійно-небезпечних вибоїн по вул. Миколи Василенка. За кілька днів дефекти усунули.

Етап 2. Тендерні закупівлі

На другому етапі у вас є арсенал сервісів, які допоможуть упевнитися, що вас не обманюють і гроші, виділені на ремонт чи будівництво дороги, використовують за призначенням. Що ви можете зробити? Провести моніторинг державних закупівель, вибору підрядників, а, виявивши порушення, скаржитися контрольним органам.

Попри те, що тендери відбуваються публічно, корупційні ризики досить високі: це і завищення вартості послуг, і відсутність конкуренції серед підрядників. За оцінками правоохоронців, на рік корупція у публічних тендерах на будівництво і ремонт доріг може сягати 10-15 млрд грн.

Перевірити доброчесність підрядників, ознайомитися з їхньою ціновою політикою допоможе Prozorro. Завдяки цьому майданчику можна вивчити зв’язки між учасниками тендера, умови конкуренції під час торгів.

Існують проєкти, які спрощують «розслідування» і відразу генерують необхідну інформацію з Prozorro. Наприклад, сервіси NoraDozorroCoST UkraineClarity ProjectYouControl, що використовують відкриті дані, виявляють ознаки змови на тендері, зв’язки між учасниками будівельного ринку.

Якщо тендер вам здається підозрілим і у вас є достатньо доказів цього, вам варто повідомити про це Державну аудиторську службу. У самому тендері вбудована кнопка скарги до цієї служби, що істотно полегшує подання скарг.

Будівництво мосту

Якщо оформити скаргу складно, зверніться до координаторів проєктів CоST і Dozorro. Вони допоможуть проаналізувати зібрані дані і написати скаргу. У разі підтвердження порушень Антимонопольний комітет доб’ється скасування тендерних закупівель і, що важливо, компенсації від порушників.

Так, громадські організації завдяки інструментам на основі відкритих даних вивчили контракти і зв’язки між гравцями дорожнього ринку і виявили, що 2019 року десять компаній виграли майже половину всіх тендерів на суму 42 млрд грн, а це майже 48% від загальної вартості підрядів.

Також вони зафіксували розподіл діяльності компаній за областями і припустили існування регіональної монополії виконання ремонтних робіт. На підставі отриманої інформації активісти подали низку запитів до Державної аудиторської служби щодо різних тендерів, аби перевірити дотримання процедури закупівель.

Етап 3. Будівництво/ремонт

Третій етап — найбільш напружений і відповідальний. Доведеться контролювати роботу замовника, ефективність використання коштів та моніторити виконання робіт.

Оцінити фінансове питання допоможе портал використання публічних коштів spending.gov.ua. Він збирає дані про перебіг ремонту доріг, про кошти, які витратили замовники.

Використовуючи дані на порталах data.gov.ua і spending.gov.ua, громадськість може виявити невикористані кошти на утримання доріг і змушувати органи влади провести ремонт.

Допомогти на цьому етапі також можуть проєкти на основі відкритих даних CoST «Прозора інфраструктура» та Антикорупційна мапа ремонтів. Вони дозволяють перевірити тендери щодо виконання ремонтів чи будівництва та обсяг робіт у будь-якому населеному пункті. Уся інформація про тендерні закупівлі завантажується в режимі реального часу з системи Prozorro. Зважаючи на результати скарг, команди проєктів спрямовують запити до органів влади.

Так, житель Івано-Франківська подав скаргу через Антикорупційну мапу ремонтів про неякісне розширення проїжджої частини дороги, коли підрядник залишив ділянку біля тротуару без асфальтового покриття, хоча кошти на ці роботи виділили. Після звернення до замовника робіт — міської ради Івано-Франківська — підрядника змусили усунути дефекти.

Ремонт доріг

Етап 4. Використання доріг

Четвертий етап — безстроковий: стежити за станом доріг після ремонту, звертатися до замовника, якщо будуть дефекти на дорозі, моніторити використання доріг і звертатися за потреби на урядову гарячу лінію і в поліцію. Приміром, якщо ви постійний свідок трафіку великого важкого транспорту на дорогах.

Простежити якість робіт допоможуть координатори CoST Ukraine. Для цього на пошту проєкту треба подати відповідні запити. Команда перевіряє якість виконання робіт і те, чи відповідає розміщена інформація фактично виконаним роботам. Після інспектування команда готує звернення до профільних органів влади для усунення пошкоджень.

Завдяки відкритим даним і громадському моніторингу стану доріг координатори CoST Ukraine у 2018-2020 роках обстежили 42 дороги та 17 мостів і, виявивши дефекти, звернулися із запитами до балансоутримувачів цих об’єктів, які спонукали підрядників виконати гарантійні зобов’язання.

Насправді темних зон інфраструктури більше, ніж здається на перший погляд. Корупційні ризики криються не лише у закупівлях, а й на інших етапах — під час планування, безпосереднього виконання робіт, контролю якості тощо.

Але у відкритому доступі є чимало інструментів, які допоможуть пролити світло на темні зони та впоратися з такою нелегкою справою, як ремонт чи будівництво дороги.

У матеріалі використано інформацію аналітичного звіту «Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у сфері будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг України«, підготовленого у межах USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / ТАРАS» та за сприяння Міністерства цифрової трансформації України.

Джерело

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://vda.org.ua/wp-content/uploads/2020/02/headers_analitica.png);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}